January-2024

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

 

1  NO SCHOOL

9:00-GWRP-Highmore

10:00-BBP-Aud

2:00-GBP-Aud

3:00-BWRP-Miller

1ST DAY-TEACHERS

12:30-5:30-Blood Drive-EW Aud

8:00-3:30-Teacher In-service

9:00-GWRP-Highmore

2:00-GB Shoot Around-Aud

3:00-BBCHP-Gym

3:25-BWRP-Miller

4:00-GB/BB QH v Stanley Co.(H)

5:30-AAU WR

1ST DAY-STUDENTS

3:25-GWRP-Highmore, GBP-Aud, BBP-Gym

4:00-BWRP-Miller

5:00-C. Volek Mem. Schol. Fund Supper-Aud

6:00-1st Gr. 1-2 BBP-Gym

7:00-Blast from Past GB/BB Alumni Game

8:00-Chase the Ace-Aud

4

3:25-WRP(Boys-H(take mats after), Girls-M), GBP-Aud

5:00-3-5 BBP-Gym

5:15-JHBB at S. Buttes

6:30-BB at S. Buttes

5

2:25-BBP-Aud

5:15-CGB v S. Buttes(H)(cancelled)

5:30-Gr. 1-2 BBP-Gym

6:30-GB v S. Buttes(H), G/BWR at Miller v Philip/KA/Wall & S. Valley(Parents Night)

6

10:00-BWR at M/HH Tourney at Miller, GWR at Lyman Tourney

7

12:00-Youth WR Tourney-Miller

1:00-KoC Local FT Contest-Gym

3:00/after FT Contest-3-5 BBP-Gym

8

6:30-BBCHP-Gym

3:25-WRP(Boys-H, Girls-M), BBP-Aud, GBP-Gym

6:15-3-5 BBP-Gym

6:30-AAU WR

7:00-Bd. Mtg.

9

7:45-PK-12 Staff Mtg.

3:25-WRP(Boys-H, Girls-M), GBP-Gym, BB/BBCH team pictures-Aud

5:15-JHBB v Faulkton(H)

5:30-FCCLA Chili Supper-EW Aud

6:30-BB v Faulkton(H)(Parents Night), AAU WR

10

8:15-FCCLA Leadership Mtg. to Pierre

3:25-WRP(Boys-H, Girls-M), BBP-Aud, GBP-Gym

6:00-Gr. 1-2 BBP-Aud

6:30-3-5 BB v Miller(H-Gym)

11

State Snow Queen-Aberdeen

3:25-GWRP-Miller, GBP-Aud

4:45-JHBB at Selby

5:30-AAU WR(no for 2024)

6:00-WR at Highmore(Gym) v M-P, (No I/B) & Faulkton; BB at Selby

12

State Snow Queen-Aberdeen

1:00-Local Gr. 3-8 Spelling Bee-Library

2:25-BBP-Aud

3:30-BWRP-Miller

4:00-GWR at Harrisburg Tourney(cancelled)

5:00-GB-281 Trny at Wolsey v JVC

5:30-Gr. 1-2 BBP-Gym

13

State Snow Queen-Aberdeen

9:30-JHWR at Huron(cancelled)

10:00-WR at Tri Valley(cancelled)

5:30-BB-281 Trny at Wolsey v JVC(moved to Monday at 2:30)

14

11:00-1:00-Boy Scout Dinner and Chase the Ace-EW Aud

3:00-BBP-Aud(cancelled)

3:00-BBP-Aud

5:00-3-5 BBP-Gym

15  NO SCHOOL

9:00-GWRP-Highmore

10:00-BBP-Aud, ?BBCHP-Gym(cancelled)

10:30-GBP-Aud

2:30-BB-281 Trny at Wolsey v JVC(from Saturday)

4:00-BWRP-Miller

5:00-3-5 BBP-Gym

5:30-JH/JVWR at Redfield(cancelled), AAU WR

16

3:25-WRP(Boys-M, Girls-H)

3:30-GB-281 Trny at JVC v SBA

4:00-JHWR at Aberdeen-Simmons MS

5:00-BB-281 Tourney at JVC v SBA

5:15-3-5 BBP-Gym

6:30-AAU WR

17

3:25-WRP(Boys-M, Girls-H), GBP-Gym, BBP-Aud

5:30-3-5 BB at C. Creek

6:00-Gr. 1-2 BBP-Gym

18

12:00-GB-281 Trny at Huron Arena v WW

1:30-BB-281 Trny at Huron Arena v HT

3:25-GWRP-Highmore

6:00-WR Tri at SBA w/PC

6:30-AAU WR

19

2:25-BBP-Aud, No GBP-Gym

3:30-BWRP-Miller

4:00-GWR at Pierre Tourney

6:30-3-5 BB at Huron(Washington Elem.)

20

9:00-12:30-Customer Appreciation Breakfast-EW Aud

9:30-Cracker Barrel-WW Aud

10:00-WR at Parkston

1:00-3:00-PK-5 Cheer Camp-Gym

21

TBA-3-5 BB at Stanley Co. Tourney

11:00-1:00-Lutheran Lunch & Chase the Ace-EW Aud

2:00-3:00-PK-5 Cheer Camp-Gym

22 

6:30-BBCHP-Gym

3:25-WRP(Boys-M, Girls-H), BBP-Aud, PK-5 Cheer Camp-Gym(until 4:30)

4:30-GBP-Gym(3:30 video-Mr. Ring's room)

6:00-JH/JVWR at Ipswich

6:15-3-5 BBP-Gym

6:30-AAU WR

23

7:45-7-12 Staff Mtg.

3:25-WRP(Boys-H, Girls-M), GBP-Gym, PK-5 Cheer Camp-Aud(until 4:30)

5:15-JHBB v JVC(H)

6:30-BB v JVC(H), AAU WR, PK-5 Cheer Routine at Varsity Halftime

24

3:25-PK-6 Staff Mtg., WRP(Boys-H, Girls-M), GBP-Aud, BBP-Gym

6:00-Gr. 1-2 BBP-Gym, WR mats to Aud/?set up

25

Aud set up for WR & Sunday YWR Tourney

3:25-BBP-Gym

4:45-CGB at Wolsey(cancelled)

5:30-AAU WR(no for 2024)

6:00-BWR at Highmore(Aud) v Kingsbury Co. & Howard(Sr. Night), GWR at S. Buttes, GB at Wolsey

6:15-3-5 BBP-Gym

26

Aud set up for Sunday YWR Tourney

2:25-BBP-Gym, No GBP

3:30-BWRP-Miller

4:00-GWRP-Highmore(Aud)

6:30-3-5 BB v Huron(H-Gym)

27

Aud set up for Sunday YWR Tourney

9:30-G/BWR at Aberdeen

12:15-JHBB at Ipswich

1:30-BB at Ipswich

4:15-3-5 BB at Gettysburg(City Aud)

4:30/TBA-Youth WR set up-Aud

28

10:00-Youth WR Tourney(H-Aud)

5:00-3-5 BBP-Gym

29  INELIGIBILITY BEGINS(to 2/5)

4:00 am-FFA to Rapid City

6:30-BBCHP-Gym

12:10-Gr. 6-12 Assembly-Gym

3:25-WRP(Boys-M, Girls-H), GBP-Gym, BBP-Aud

6:00-JH/JVWR at S. Buttes; JHBB & JVBB v L. Brule-(H-Aud), JVGB v L. Brule-(H-Gym)

6:30-AAU WR

30

3:25-WRP(Boys-M(no for 2024), Girls-M(changed))

4:00-GB/BB QH v SBA(H), CBB v SBA(H-Gym)

6:00-WR Tri at SBA w/PC(from 1/18)

6:30-AAU WR

31

1:00-Gr. 6-8 Acalympics-Pierre

3:25-WRP(Boys-M, Girls-H), GBP-Aud, BBP-Gym

6:00-Gr. 1-2 BBP-Gym

6:45-3-5 BB at Miller(Elem. Gym)

     
 
Home Page Calendars February