April-2024

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

 

NO SCHOOL

INELIGIBILITY BEGINS

Prom Set Up-Aud

?FFA-Howard

10:00?-TRP

?NO 6:00-Art Show set up-Gym

?6:30-3rd/3 BBCH Tryouts-Gym(?No FBCH at Miller)

2

Prom Set Up-Aud

?NO-7:00-7:00-Election Day-EW Aud

1:00-TR-Pierre

?NO 6:00-8:00-HS Art Show-Gym

3

Prom Set Up-Aud

?Ag. Sci. Fair-Hartford

?8:20-9:08-Sr. Breakfast-Heartland Bank

8:30-11:00-SD ELA-8 & 11, Math-7 Test

Prom Set Up-Aud

3:30-JHTR at Pierre

5  MIDTERM

Prom Set Up-Aud

6

Prom-Aud

 -3:00-Courthouse Pictures

 -3:30-Individual Pictures-Aud

 -5:00-Jr./Sr. Class Pictures &

   Grand March Practice

 -5:30-Nursing Home

 -6:30-Banquet at Willow Creek

 -by 7:40-Returned to Aud

 -7:45-Doors Open to Public

 -8:15-Grand March

 -Dance until 12:00

7
12:30 am-4:00 am-Post  Prom Aud
FBLA-State at S. Falls
?1:00-FFA to Lennox

FBLA-State at S. Falls

FFA-Lennox

7:00-Bd. Mtg.

9

FBLA-State at S. Falls

7:45-PK-12 Staff Mtg.

8:30-11:00-SD ELA Test-gr. 3, 4

10

8:30-11:00-SD ELA-7, Math-8 & 11 Test

11

HOSA-Stete Conference at S. Falls

8:30-11:00-SD Sci. Test-gr. 5, SD Math Test-gr. 3

11:00-TR at DeSmet

12:00-JHTR at Gettysburg, JH/JV GF at W. Springs

12

HOSA-Stete Conference at S. Falls

?3:25-TR/GF Pictures Gym

13

ACT Test Date Option

14

15

8:00-4:00-Pre-School Screening-Library

?1:00-Gr. 4-5 Boys Hygiene Talk-HS Mtg. Room

?2:00-Gr. 4-5 Girls Hygiene Talk-HS Mtg. Room

16

8:30-11:00-SD ELA Test-gr. 5, 6

10:30-TR at S. Buttes

2:00-JH/JV GF at Faulkton

?5:00-Tour of Tables set up-Aud

17

8:30-11:00-SD Math Test-gr. 4

?6:00-Steps for Hope-Tour of Tables-Aud

18

FFA-State at Brookings

8:30-11:00-SD Math Test-gr. 5, 6

10:00-GF at Miller

19  NO SCHOOL

FFA-State at Brookings

10:00-GF at Mitchell

1:00-JHTR at Eureka

20

FFA-State at Brookings

10:00-TR at Ipswich

21

FCCLA-State at S. Falls

22

FCCLA-State at S. Falls

23

FCCLA-State at S. Falls

7:45-7-12 Staff Mtg.

?5:00-6:00-Title I Family Night-South Park

24

?Student Council Elections-Mr. Ring's classes

?6-8 Acalympics at Philip-1:30(CST)

3:25-PK-6 Staff Mtg.

25

10:00-GF at Faulkton

12:00-TR at Lyman

26

12:00-JH/JVGF at Ipswich

?1:30-Arbor Day Program for gr. 4-6-Gym

3:45-JHTR at Huron

27

?8:00-5-8 Band Contest-Miller

28

NO for 2024-5:00 am-National Land Judging to Oklahoma

29

NO for 2024-National Land Judging to Oklahoma

8:20-ACT Testing(Jrs)(Mtg. Room)

1:00-6-9 TR-281 at W. Springs

?7:30-FFA & FBLA Awards-Gym

30

NO for 2024-National Land Judging to Oklahoma

10:00-TR at Miller

12:00-JH/HSGF-281 at W. Springs

       

  

 
Home Page Calendars May